Månedens Erhvervskvinde Portræt

Bente Rasmussen, Femina og Twizt

Jeg er 54 år og oprindeligt uddannet kosmetolog - et fag jeg arbejdede med i Slagelse, hvor jeg også spillede 1. division håndbold.
Derefter blev det til nogle år i Clinique, som er en gren af Estee Lauder Cosmetics, hvor jeg både har været i Magasin og Illums i København. Senere blev jeg trainer for Clinque - med Scandinavien som arbejdsplads.
Derefter kom en tid hos Ecco sko som international mechandiser, og i 1993 tog jeg til Luxembourg,
hvor jeg var ansat som assistent i Trygs datterselskab.
I 1996 flyttede min mand og jeg til Danmark, og min trang til at få benene under eget skrivebord blev opfyldt med købet af undertøjsforretningen Femina i Sønderborg.
I takt med med at familien blev forøget, blev undertøjsbranchen et famileprojekt og én butik blev de følgende år til 6, med base i Sønderborg, butikker i Åbenrå, Kolding, Esbjerg og Horsens.
Først i 0’erne startede vi en fælles inkøbskæde og producerer også selv lingeri med egen produktion i Kolding.

I 2012 udvidede vi med købet af Twizt Fahion - en spændende butik med mærkevare modetøj til kvinder.

Mit hjerte brænder for Sønderborg, de 2 gode forretninger i byen og vores nylig restaurerede byejendom, der danner en perfekte base.

I min fritid dyrker jeg tennis og har passion for god mad - og ikke mindst gode vine, hvor favoritvinen kommer fra Bourgogne.
Lokalt har jeg i 14 år været aktiv i Sønderborg salgs- og reklameforening og sidder nu også som formand i lokalrådet for Sydbank.
 

Medlemmer

Aase Nyegaard, viceborgmester, any@sonderborg.dk

Anne Vibeke Madsen, HR-Consultant Lodam, avm@lodam.com

Azra M. Hadzimahovic, Indehaver Frisørhuset Iris,
iris@salon-iris.dk

Bente Rasmussen, Indehaver Twitz og Fleur, bente@fleur.dk

Bente Lyck-Damgaard, Rektor og vicedirektør EUC Syd
bld@eucsyd.dk

Betina Wichmann Knudsen, Advokatfuldmægtig Publicure
bwk@publicure.dk

Bettina Bekke, Konsulent Selfaps, bettina@selfaps.dk

Bodil Agnete Christensen, HR og administrationschef, Universe bach@universe.dk

Birgitte Holdt, Ecco, BIH@ecco.com

Charlotte Thomsen, Danimex, cth@danimex.com

Gerda Laustsen, Revisor pwc, GLS@pwc.dk

Gitte Holmen Møller, Uddannelseskonsulent BC Syd, gm@bcsyd.dk

Gunhild Kjærgaard, Overlæge Anæstesiafd., gunhildka71@gmail.com

Helle Hansen, Privat-banking direktør Sydbank, hellehansen@sydbank.dk

Helle Miang, Direktør Hotel Sønderborg Strand, Helle.Miang@sonderborgstrand.dk

Jane Svanekær Gram, Direktør og ejer af Als Maskinfabrik, js@alsmaskinfabrik.dk

Joan Lott Carlsen, Direktør Alott Rejser, Joan@alott.dk

 

Jytte Aaen, 1ABolig ApS, jytte@1abolig.dk

Karen Fredenslund, Danfoss
Karen.Fredenslund@Danfoss.com

Karen Jørgensen, EY Revision,
Karen.joergensen@dk.ey.com 

Kira Staugaard, Kira Design, info@kiradesign.dk

Linda Andersen, Komuhnikator, mail@komuhnikator.dk

Lena Schmidt, Menscut, lenakragschmidt@gmail.com

Lisbeth Gram, Commocean, lisbeth@commocean.dk

Marianne Hvid, Guide2know, marianne@guide2know.dk

Merete Brock, Ejendomsmægler Home, melb@home.dk

Mette Sørensen, market communication manager Fleggaard, mette.karstens.sorensen@gmail.com

Pernille Refshauge, Erhvervschef Sønderborg kommune, perh@sonderborg.dk

Pia Bartholin, Cafe Alsion, p.bartholin@alsion.dk

Pia Lind, Jyske Bank, lindpia85@gmail.com

Rie Bramsen, Teamleder Jobcenter, 
ribm@sonderborg.dk

Rikke Torré, Huset Torre, butik@huset-torre.dk

Susanne Schou, Helsam, ss@helsam.dk

Tine Lehmann, Klinik Lehmann, info@kliniklehmann.dk

Vivi Murholm, Advokat, vm@advokathuset-muurholm.dk