Månedens Erhvervskvinde Portræt

Bente Rasmussen, Femina og Twizt

Jeg er 54 år og oprindeligt uddannet kosmetolog - et fag jeg arbejdede med i Slagelse, hvor jeg også spillede 1. division håndbold.
Derefter blev det til nogle år i Clinique, som er en gren af Estee Lauder Cosmetics, hvor jeg både har været i Magasin og Illums i København. Senere blev jeg trainer for Clinque - med Scandinavien som arbejdsplads.
Derefter kom en tid hos Ecco sko som international mechandiser, og i 1993 tog jeg til Luxembourg,
hvor jeg var ansat som assistent i Trygs datterselskab.
I 1996 flyttede min mand og jeg til Danmark, og min trang til at få benene under eget skrivebord blev opfyldt med købet af undertøjsforretningen Femina i Sønderborg.
I takt med med at familien blev forøget, blev undertøjsbranchen et famileprojekt og én butik blev de følgende år til 6, med base i Sønderborg, butikker i Åbenrå, Kolding, Esbjerg og Horsens.
Først i 0’erne startede vi en fælles inkøbskæde og producerer også selv lingeri med egen produktion i Kolding.

I 2012 udvidede vi med købet af Twizt Fahion - en spændende butik med mærkevare modetøj til kvinder.

Mit hjerte brænder for Sønderborg, de 2 gode forretninger i byen og vores nylig restaurerede byejendom, der danner en perfekte base.

I min fritid dyrker jeg tennis og har passion for god mad - og ikke mindst gode vine, hvor favoritvinen kommer fra Bourgogne.
Lokalt har jeg i 14 år været aktiv i Sønderborg salgs- og reklameforening og sidder nu også som formand i lokalrådet for Sydbank.
 

Medlemmer

Aase Nyegaard, Formand Teknik og Miljø, Sønderborg Kommune. any@sonderborg.dk

Anne Vibeke Madsen, Head of Human Resources,
BITZER Electronics, anne.vibeke.madsen@bitzerdk.com 

Azra M. Hadzimahovic, Indehaver Frisørhuset Iris,
iris@salon-iris.dk

Bente Rasmussen, Indehaver Twitz og Fleur, bente@fleur.dk

Bente Lyck-Damgaard, Direktør VUC Syd
blyckdamgaard@gmail.com

Betina Wichmann Knudsen, Advokatfuldmægtig Publicure
bwk@publicure.dk

Bettina Bekke, Konsulent Selfaps, bettina@selfaps.dk

Bodil Agnete Christensen, HR og administrationschef, Universe bach@universe.dk

Birgitte Holdt, HR Business Partner, Ecco Sko A/S, BIH@ecco.com

Charlotte Thomsen, CEO, Danimex, cth@danimex.com

Dorthe Buciek, Danfoss One-ERP, dorthe_buciek@bbsyd.dk

Gerda Laustsen, Revisor, Sønderjyllands Revision, GLS@sr.dk

Gitte Holmen Møller, Uddannelsesleder, Kriminalforsorgen, gitteholmen.moller@krfo.dk

Gunhild Kjærgaard, Overlæge Anæstesiafd., gunhildka71@gmail.com

Hanne Refslund Senior Sales and Alliance Manager, Salesforce hanne.refslund@salesforce.com

Helle Hansen, Privat-banking direktør, Sydbank. fruhansenhelle@gmail.com

Helle Miang, Direktør Hotel Sønderborg Strand, Helle.Miang@sonderborgstrand.dk

Helle Kristine Gleerup, Director of Sales, Hotel Alsik hgleerup@rimc.dk

Jane Svanekær Gram, Direktør og ejer af Als Maskinfabrik, js@alsmaskinfabrik.dk

Joan Lott Carlsen, Direktør Alott Rejser, Joan@alott.dk

Jytte Aaen, 1ABolig ApS, jytte@1abolig.dk

Karen Fredenslund, Global Project Manager, Danfoss
Karen.Fredenslund@Danfoss.com

 

Karen Jørgensen, Statsaut. Revisor, EY Revision.
Karen.joergensen@dk.ey.com 

Kari Bjerke, Mindfulness intruktør, Hotel Alsik kari.bjerke24@gmail.com

Kira Staugaard, Kira Design, info@kiradesign.dk

Krestina Buus Jeppesen, Indehaver Mindmatter. krestinajeppesen@gmail.com

Lena Schmidt, Menscut, Indehaver Menscut.

Lenakragschmidt@gmail.com

Lene Vestergaard, Selvstændig tandlæge, Tandlægerne Sundhedshuset. Blaesborg39@gmail.com

Linda Andersen, Indehaver Komuhnikator, mail@komuhnikator.dk 

Lisbeth Gram, Kreativ Direktør, Commocean.
lisbeth@commocean.dk

Louise Degn-Hansen, Kommunikationschef, Sydbank. degnhansen@hotmail.com

Maj-Britt Gøbel, Partner i Fiqtiv Aps. majbritt.goebel@gmail.com

Marianne Hvid, Direktør og grundlægger, Guide2know, 
marianne@guide2know.dk

Merete Brock, Ejendomsmægler Home, melb@home.dk

Mette Sørensen, Market Communication Manager Fleggaard, mette.karstens.sorensen@gmail.com

Pernille Refshauge, Erhvervschef Sønderborg kommune, perh@sonderborg.dk

Pia Bartholin, Indehaver Huset Blom, pia@husetblom.dk

Pia Lind, Erhvervspartner, Jyske Bank, ptl@jyskebank.dk

Rie Bramsen, Teamleder Jobcenter, 
ribm@sonderborg.dk

Rikke Torré, Indehaver Huset Torre, rikke@huset-torre.dk

Susanne Schou, Underdirektør/COO, Helsam, ss@helsam.dk

Tine Lehmann, Indehaver Klinik Lehmann, info@kliniklehmann.dk

Vivi Murholm, Advokat og indehaver, Advokathuset Muurholm. vm@advokathuset-muurholm.dk